random
random
random
random

„Karp w galarecie IV”Składniki:


1.2 kg filetów z karpia, włoszczyzna (seler oraz natka pietruszki i marchew), 2 cebule, 5 dag rodzynek, 2 dag żelatyny, 1.5 l wody, sól, pieprz, cukier kostka bulionowa.

Sposób wykonania:


    Karpia oczyścić, wypłukać, osuszyć i pokroić na równe części. Następnie przyprawić cukrem, solą i pieprzem. Cebulę obrać, włoszczyznę wymyć i pokroić na małe kawałki. Włoszczyznę i cebulę włożyć do garnka z wodą i doprowadzić do wrzenia. Dodać rybę i na małym ogniu gotować ok. 1 h. W międzyczasie rozpuścić żelatynę w zimnej wodzie, rodzynki wypłukać i namoczyć w zimnej wodzie. Po 1 h wyjąć rybę z rosołu, usunąć ości i pokroić w dzwonki. Wywar z warzyw przecedzić przez sito i odstawić do ostudzenia. Karpia ułożyć na półmisku i zalać wywarem z warzyw. Następnie odstawić do zastygnięcia. Dekorować plasterkami cytryny i warzywami lub sałatą.

    Notatka: Czy smażony, gotowany lub w galarecie, karp cieszy się jako danie świąteczne szczególnie w zimowych miesiącach dużą popularnością. W Polsce podawany jest tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia, a z kolei w Niemczech zwykle na Sylwestra. Ryba ta jest z mniej niż 10% zawartości tłuszczu bardzo chuda i dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym nadzwyczaj zdrowa. Karpie to ryby słodkowodne, żyjące w błotnistych stojących lub płynących wodach. Dlatego też często przypisuje im się przykry błotnisty smak. To ma miejsce tylko wledy, jeśli po połowie karpie nie zdołają "wytrzeźwieć" i nie zostaną umieszczone na pewien czas w świeżej, czystej wodzie.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012