random
random
random
random

„Sernik krakowski I”Składniki:


150 g mąki (ok. 1 szkl.), 5 łyżek cukru pudru, 150 g masła, 1 jajo, proszek do pieczenia - 2 łyżeczki.

Masa serowa: 500 g sera, 200 g cukru, 2 jaja, 50 g rodzynek, cukier waniliowy, kilka łyżek kwaśnej śmietany, 6 łyżek mąki ziemniaczanej.

Sposób wykonania:


    Ciasto: utrzeć jajo z cukrem i dodać do masy trochę mąki zmieszanej z proszkiem do pieczenia. Pozostałą część mąki wyrabiać szybko z pokrojonym masłem, pod koniec dodać utarte z cukrem jajo i wymieszać. Wziąść okrągłą formę i oblepić rozwałkowanym ciastem dno i brzegi. Można pozostawić niewielką ilość ciasta, zostanie wykorzystana do ozdobienia wierzchu sernika.

    Ser przepuścić przez maszynkę lub utrzeć. Niektórzy mielą ser nawet parokrotnie, jest to kwestia indywidualnych upodobań. Dodać kilka łyżek śmietany i ucierać dalej. Dzięki śmietanie masa będzie puszystsza. Stopniowo dodawać cukier, żółtka, mąkę ziemniaczaną, cukier waniliowy i opłukane, osuszone rodzynki. Na końcu wymieszać delikatnie z pianą z białek. Tak przygotowaną masę nłożyć na ciasto.

    Na wierzchu ciasta ułożyć kratkę z paseczków przygotowanych z reszty ciasta. Włożyć tortownicę do nagrzanego piekarnika (170º C) i piec 50 min. Po upieczeniu wierzch udekorować np. osączonymi wiśniami z konfitury.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012