random
random
random
random

„Kaczka w sosie pomarańczowym”Składniki:


Młoda kaczka o wadze ok. 2.5 kg, pomarańcza, cytryna, sól i świeżo zmielony, czarny pieprz, mała, posiekana cebula, kilka gałązek naci pietruszki.

Sos pomarańczowy: 3 łyżki cukru, 65 ml octu winnego, 250 ml płynu wytworzonego podczas pieczenia kaczki, pomarańcza, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, 125 ml porto, 2 łyżki Grand Marnier lub Cointreau, sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku, 2 łyżeczki masła.

Do dekoracji: Plastry pomarańczy i gałązki rzeżuchy lub pietruszki.

Sposób wykonania:


    Dokładnie umyć i sparzyć wszystkie owoce cytrusowe. Kaczkę umyć, osuszyć, odciąć szyjkę i skrzydła, usunąć nadmiar tłuszczu z jamy brzusznej. W środku i na zewnątrz natrzeć kaczkę solą i pieprzem. Pomarańczę i cytrynę pokroić w ćwiartki i włożyć do jamy brzusznej kaczki, a otwór zaszyć. Szyjkę i skrzydła kaczki pociąć na kawałki. Do głębokiego naczynia żaroodpornego włożyć nadzianą cytrusami kaczkę, dodać cebulę, natkę, szyjkę i skrzydła. Podlać wszystko 500 ml wody. Przykryć naczynie, wstawić do piekarnika (180°C) i piec przez godzinę, raz lub dwa razy w tym czasie odwracając kaczkę. Przygotować blachę do pieczenia z kratką zabezpieczającą. Naczynie z kaczką wyjąć z piekarnika. Przełożyć kaczkę na blachę (piersią do góry), zwiększyć temperaturę w piekarniku do 190°C, wstawić kaczkę i piec przez 10 min. Po tym czasie odwrócić kaczkę, znów piec przez 10 min., przewrócić i piec jeszcze przez 10 min. Kaczka powinna być ładnie zrumieniona. Przyrządzić sos: płyn z naczynia przecedzić i zebrać z jego powierzchni nadmiar tłuszczu. Cukier i ocet zmieszać w rondelku, gotować przez 1 - 2 min., aby otrzymać syrop. Do syropu dodać sos z pieczenia. Skórkę z pomarańczy pokroić w pasemka, dodać do sosu i chwilę dusić. Z pomarańczy wycisnąć sok i zmieszać go mąką ziemniaczaną. Wlać do wrzącego sosu i ciągle mieszając, gotować do zgęstnienia. Do sosu dodać porto oraz wybrany likier, zmieszać i podgrzać, nie zagotowując. Zestawić z ognia i doprawić solą i pieprzem. Przed samym podaniem sos należy jeszcze raz lekko podgrzać i wymieszać ze świeżym masłem. Usunąć nici, którymi zaszyta była kaczka i ułożyć tuszkę na podgrzanym półmisku. Polać ją niewielką ilością sosu (resztę sosu podać w sosjerce). Półmisek ubrać plastrami pomarańczy i zieleniną.

    Uwaga: w przepisie oryginalnym zamiast mąki ziemniaczanej występuje mączka skrobiowa z maranty (łac. Marantha arudinacea).


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012