random
random
random
random

„Szynka nadziewana orzechami nerkowca”Składniki:


3.5 kg surowej szynki wieprzowej z kością (kość należy usunąć - pozostawiając tylko nieduży kawałek w dolnej części - aby powstała tzw. kieszeń na nadzienie), 2 łyżki soli kamiennej (jak najgrubszej).

Nadzienie: 2 łyżki masła, 3 - 4 posiekane dymki bez szczypioru, 15 dag grubo posiekanych orzechów nerkowca, utarty kawałek (ok. 1.5 cm) kłącza imbiru, otarta skórka z 1 pomarańczy (umytej i sparzonej), 3 łyżki bardzo drobno posiekanej natki pietruszki, 8 pokruszonych kromek pieczywa tostowego (bez skórki), 2 jajka, lekko ubite, sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku.

Sposób wykonania:


    Przygotować nadzienie: roztopić masło, dodać cebulę, orzechy i imbir; smażyć przez 3 minuty, ciągle mieszając. Przełożyć do dużej miski, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Nadziać tzw. kieszeń szynki i zaszyć otwór lub spiąć metalowymi szpilkami do zrazów i zasznurować. Szynkę ułożyć na blasze do pieczenia i posypać po wierzchu gruboziarnistą solą. Włożyć do mocno nagrzanego piekarnika (250°C) i piec przez 20 min. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę (180°C) i piec jeszcze ok. 2 h, aż szynka będzie gotowa. Aby sprawdzić, czy już się upiekła, należy ją nakłuć. Jeśli wycieka bezbarwny sok - szynka jest gotowa, jeśli różowy - musi się jeszcze dopiec. Po wyjęciu z piekarnika odstawić szynkę na kwadrans, aby odpoczęła. Wyjąć szpilki i nici zabezpieczające otwór i pokroić szynkę w poprzeczne plastry, tak aby w środku każdego z nich znalazło się nadzienie. Osobno w sosjerce można podać zebrany z blachy sos, który powstał w czasie pieczenia.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012