random
random
random
random

„Kurczak faszerowany”



Składniki:


1.5 kg kurczaka, 2 - 3 łyżki oleju, łyżkę masła (najlepiej sklarowanego), 2 - 3 ząbki czosnku, pieprz, sól.

Na farsz: 2 - 3 wątróbki z kurczaka, 2 jaja, 2 - 3 łyżki masła, 3 - 4 łyżki tartej bułki, pęczek natki pietruszki, pół pęczka koperku, pieprz, sól.

Potrzebne przybory: maszynka do mielenia mięsa, 2 miski, wysoki kubek, trzepaczka lub mikser z końcówkami do ubijania piany, ostry nóż, długa igła, gruba biała bawełniana nić, ściereczka lub papierowy ręcznik, brytfanna lub prodiż, ewentualnie nożyce do cięcia drobiu.

Sposób wykonania:


    Przygotowanie: Kup świeżego kurczaka - po upieczeniu jest smaczniejszy niż mrożony. Umyj go pod zimną bieżącą wodą, a potem osusz ściereczką także od wewnątrz. Teraz ułóż kurczaka na desce grzbietem do dołu i ostrym nożem odetnij ewentualne farfocle przy szyi. Kiedyś także szyję ptaka przygotowywano do faszerowania (ściągając skórę, obnażano kręgi i odcinano je tuż przy obojczyku), jednak dziś trudno to zrobić, bo w sprzedaży są kurczaki już pięknie oczyszczone i pozbawione szyi. Dokładnie oczyść kuperek (jego dolną połowę możesz odciąć), uważnie obejrzyj kurczaka i jeśli zauważysz gdzieś sterczące nasady piór, usuń je pęsetą. Ponownie wypłucz ptaka pod bieżącą wodą, dokładnie osusz ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Natrzyj go od wewnątrz solą i zmiażdżonym czosnkiem, przykryj ściereczką i postaw gdzieś z boku, niech przynajmniej godzinę poleżakuje.

    Nadzienie: Zacznij od bardzo starannego oczyszczenia wątróbki z błonek. Potem wypłucz ją i osącz. Opłucz też, osusz i jak najdrobniej posiekaj natkę pietruszki i koperek. Ustaw na stole maszynkę do mielenia i przepuść przez nią wątróbkę. Wytrzyj do sucha wysoki kubek oraz rózgę lub końcówki miksera do ubijania piany. Nad kubkiem uważnie rozbij jaja (umyte!) - niech do niego ściekną same białka, a żółtka przekładaj do pustej miski. Żółtka i połowę masła utrzyj na puch, a z białek ubij sztywną pianę. Pamiętaj, że nie zdołasz tego zrobić, jeśli do białek dostała się choćby odrobina żółtek albo jeśli kubek, rózga lub końcówki miksera do ubijania piany nie były zupełnie suche. Nie przerywając ucierania, porcjami dodawaj zieleninę, zmielone podroby i bułkę tartą. Następnie delikatnie, ale dokładnie, wymieszaj tę masę z pianą z białek. Przypraw jeszcze wszystko do smaku solą i pieprzem i farsz gotowy!

    Napełnij tuszę farszem i zaszyj: Ułóż kurczaka na desce grzbietem do dołu, mocno uciśnij jego pierś dłonią, żeby się nieco spłaszczył. Chwyć go teraz za nogi, lekko unieś i przez rozcięcie w dole brzucha włóż łyżką do środka farsz. Delikatnie potrząśnij tuszką, aby nadzienie równomiernie wypełniło wnętrze ptaka. Od razu szczelnie zaszyj rozcięcie, zaczynając od góry. W miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka, naderwana lub poszarpana, wbij igłę trochę głębiej i przeciągnij ją przez wierzchnią warstwę mięśni. Gdy dojdziesz do kuperka, dość ściśle zawiń wokół niego nić, wyciągnij ją z igły i tak okręć nóżki ptaka, by nie odstawały od brzucha.

    Upiecz kurczaka: Możesz to zrobić w piekarniku lub prodiżu. Jeśli zdecydujesz się na piekarnik, twój kurczak będzie miał apetycznie rumianą i chrupiącą skórkę, ale dość często będziesz musiała polewać go na przemian sosem z brytfanny i gorącą (to ważne!) wodą, żeby zbytnio nie wysechł. Natomiast jeśli wybierzesz prodiż, nie musisz nawet podnosić przykrywy w czasie pieczenia - mięso wyjdzie naprawdę soczyste, ale skórka, niestety, nie będzie tak chrupiąca, mimo iż ładnie się zrumieni. Do brytfanny wlej olej, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 - 190°C (prodiż z tłuszczem włącz do sieci). Gdy tłuszcz porządnie się rozgrzeje, włóż kurczaka grzbietem do dołu, polej roztopionym sklarowanym masłem (prodiż przykryj) i piecz ok. 1.5 godziny. Jeśli uznasz, że kurczak w piekarniku za szybko się rumieni, przykryj go folią aluminiową. Możesz też obok brytfanny z kurczakiem ustawić naczynie z wodą, która, parując, będzie nawilżać powietrze w piekarniku.

    Pokrój na porcje i podaj na stół: Całą robotę zacznij od przecięcia tuszy na pół wzdłuż kręgosłupa. Posługuj się ostrym nożem i ewentualnie dodatkowo nożycami do drobiu. Potem kolejno układaj połówki przecięciem w dół na desce, każdą z nich pokrój poprzecznie na trzy mniej więcej równe części. Wszystkie kawałki złóż ponownie, tak by odtworzyły kształt tuszy. Kurczaka po polsku, którego właśnie przyrządziłaś, podaj tradycyjnie z ziemniakami z wody, mizerią i zieloną sałatą.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012