random
random
random
random

„Faworki - chruściki”Składniki:


50 dag mąki pszennej - typ 450, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 10 dag żółtek, 20 dag kwaśnej śmietany, 4 dag koniaku, 0.5 dag soli, 1 łyżeczka soku z cytryny, 50 dag tłuszczu do smażenia, 15 dag cukru pudru do posypania, 2 dag cukru waniliowego do posypania.

Sposób wykonania:


    Mąkę i proszek do pieczenia przesiać przez sitko, wyłożyc na stolnicę i uformować koło. Do środka dać śmietanę, żółtka. 1 tyżeczkę soku z cytryny i koniak. Wyrobić jednolite ciasto i tak długo zbijać wałkiem, aż zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Gotowe ciasto pozostawić na ok. 10 min. do wyrośnięcia.

    W międzyczasie podgrzać tłuszcz do temp. 175°C. Ciasto bardzo cienko rozwałkować (ok. 2.5 mm), pokroić radełkiem na pasy o rozmiarach 3x8 cm. W środku każdego paska zrobić nacięcie i przeciągnąć przez nie jeden koniec. Faworki wkładać na rozgrzany tłuszcz (żeby wchłonęły jak najmniej tłuszczu) i zrumienić po obu stronach. Po usmażeniu ułożyć na papierowym ręczniku, by ociekły z tłuszczu, następnie przełożyć na półmisek i posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.


[Komentarzy: 2]
Kuchnia polska © 2002 - 2012