random
random
random
random

„Tobołki z owocami z ciasta francuskiego”Składniki:


Ciasto podstawowe: 1 żółtko, 120 g mąki, 125 ml wody, szczypta soli, 10 ml spirytusu lub octu spirytusowego.

Ciasto maślane: 175 g masła, 50 g mąki, ew. opakowanie ciasta francuskiego.

Nadzienie: 300 g śliwek, jabłek, moreli lub traskawek, malin, jagód 1 jajo, cukier puder do posypania.

Sposób wykonania:


    Ciasto podstawowe: przesiać mąkę do miski, zrobić wgłębienie, do którego dodać sól, spirytus lub ocet oraz żółtko i mleko (zamiast mleka może być woda). Całość wyrabiać na jednolitą masę przypominającą ciasto na pierogi. Odstawić w chłodne miejsce. Z masła i mąki utrzeć ciasto maślane, które również schłodzić. Następnie z ciasta podstawowego rozwałkować na stolnicy dość cienki placek. Na środku położyć ciasto maślane i "zapakować" je w ciasto maślane. Teraz postarać się obydwa ciasta naraz rozwałkować. Wałkować je zawsze od siebie i nigdy nie obracać go na drugą stronę. Rozwałkowane ciasto złożyć na 3 części i włożyć do lodówki. Po 20 min. ponownie wałkować ciasto, złożyć na 3 części i odstawić do lodówki. Niestety ciasto francuskie jest trudne do przygotowania i można powiedzieć, że jest to ciasto tylko dla wytrwałych. Czynność rozwałkowywania, składania i oziębiania (za każdym razem po 15 - 20 min.), trzeba powtórzyć co najmniej 4 razy.

    Gdy ciasto będzie gotowe, rozwałkować je po raz ostatni na grubość 3 - 5 mm i wykrawać z niego kwadraty o boku 5 - 10 cm. Nałożyć na środek każdego z nich dowolnie wybrane owoce: wydrylowane śliwki, morele lub jabłka (nieobierane, ale bez gniazda nasiennego) lub truskawki, maliny, jagody itp. Stąd różna wielkość kwadratów, zależy ona od rodzaju wybranych owoców. Połówki jabłek można posypać cynamonem, a śliwki lub morele, jeśli są kwaśne posypać odrobiną cukru. Sklejać dokładnie przeciwległe rogi każdego kwadratu i brzegi. Posmarować każde ciastko roztrzepanym jajkiem i piec 10 - 15 min. w temp. 220 - 240º C.

    Takie ciasteczka można również przyrządzić z nadzieniem z różnych bakalii: mielonych migdałów, orzechów, zmieszanych z rodzynkami lub skórką pomarańczową. Po upieczeniu posypać je cukrem pudrem.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012