random
random
random
random

„Sezamki”Składniki:


Po 250 g jasnego ziarna sezamowego i cukru, sok z 1 dużej cytryny wraz z 40 ml wody lub 60 ml samej wody, po zbrązowieniu cukru dodatkowo100 - 120 ml gorącej wody.

Sposób wykonania:


    Cukier zagotować z wodą i z sokiem z cytryny. Ponieważ tworzący się karmel osiada na ściankach rondelka poleca się smarowanie ścianek pędzelkiem zanurzanym w zimnej wodzie. Gdy cukier zacznie się karmelizować i brązowieć, dolać pozostałą gorącą wodę i mieszać, aż cukier się całkowicie rozpuści. Gdy zacznie znowu gęstnieć dosypać ziarno sezamowe i ogrzać masę, aż osiągnie temp. 135º C. Wtedy wylać ją na twardy, marmurowy lub granitowy blat i wałkować wałkiem posmarowanym olejem. Masa nie powinna zastygnąć przed rozwałkowaniem. W przeciwnym razie trzeba znowu wstawić ją na chwilę do piekarnika. Ciepłą, rozwałkowaną masę pokroić na równe prostokąty, przypominające sezamki.

    Jest to przepis mający korzenie nie w Polsce, ale w się przyją, stąd jest tu. W Grecji i Turcji można kupić podobnie przyrządzone słodycze z orzechów laskowych, pistacjowych, włoskich, czy migdałów.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012