random
random
random
random

„Kozunak z migdałami”Składniki:


1 kg mąki, 4 - 5 jajek, 1.5 szkl. mleka, 0.25 kg cukru, 0.5 łyżeczki soli, 0.25 kg masła, starta skórka z 1 cytryny, szczypta zmielonej gałki muszkatołowej, 2 łyżki rodzynek, 1 jajko do posmarowania, 2 łyżki obranych migdałów, świeże drożdże wielkości pudełka do zapałek.

Sposób wykonania:


    Przygotowanie: Bardzo ważne przy kozunaku jest odpowiednie przygotowanie drożdży. Świeże drożdże (ilość wielkości pudełka do zapałek) wymieszać z 1 łyżką mąki, 2 - 3 łyżki mleka, szczyptą soli i cukru. Odstawić drożdże w ciepłe miejsce by urosły, a potem wymieszać jeszcze raz dodając trochę mąki i pogrzanego mleka. Odstawić ponownie by drożdże wyrosły i dodać jedo 1 kg przesianej mąki. Pomieszczenie, w którym wyrabiane jest ciasto do kozunaka powinno być ciepłe. Naczynie, w którym będziemy wyrabiali ciasto posmarować masłem by się nie przyklejało. Wyrobione ciasto przed wyrośnięciem powinno zajmować 1/3 część naczynia, w którym pieczony będzie kozunak. Kuzanaci piec w poprzednio nagrzanym piekarniku na umiarkowanym ogniu. Rodzynki, które są dodawane do kozunaka należy wcześniej sparzyć gorącą wodą. Potem je wysuszyć i obtoczy w mące.

    Do ciepłego naczynia, w którym będziemy wyrabiać ciasto przesiać mąkę i zrobić po środku dziurkę. W oddzielnym naczyniu rozbić jajka i wymieszać je z mlekiem, cukrem i solą. Wlać tę masę powoli do dziurki w mące, ciągle mieszając. Potem dodać drożdże przygotowane zgodnie z powyższymi poradami ogólnymi. Podczas ugniatania ręce powinny być posmarowane masłem. Gdy ciasto uzyska gładką konsystencję przykryć je ścierką i odstawić w ciepłe miejsce do urośnięcia. Potem znowu je ugnieść, pamiętając o posmarowaniu rąk masłem. Dodać startą skórkę z cytryny, zmieloną gałkę muszkatołową i rodzynki (sparzone, wysuszone i obtoczone w mące). Ułożyć ciasto w foremce do pieczenia, posmarowanej masłem. Wyrośnięte ciasto powinno zajmować połowę foremki, inaczej podczas pieczenia może się nie zmieścić. Kozunak posmarować z góry roztrzepanym jajkiem. Na wierzchu ułożyć obrane migdały. Kozunak piec w umiarkowanej temperaturze w piekarniku. Z foremki wyjąć dopiero, gdy wystygnie. Kozunak można posypać cukrem pudrem.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012