random
random
random
random

„Pita Rosy”Składniki:


25 g drożdży, 1 łyżka cukru, 200 g jogurtu, 1 kostka sera feta, 1 kg mąki, 3 jajka, kilka kropli octu, olej woda, sól.

Sposób wykonania:


    Drożdże, cukier, 100 ml lekko ciepłej wody oraz odrobinę mąki wymieszać razem i pozostawić do wyrosnięcia. Gdy drożdże podwoją swoją objętość do dużej miski wsypać 1 kg mąki oraz wbić 3 jajka, dodać łyżkę soli, 2 - 3 krople octu i wyrosłe drożdże. Powoli trzeba zacząć mieszać składniki ręką, zagrzebając po trochę mąki oraz stopniowo dodając zmieszany jogurt z wodą (200 g jogurt (np. śmietankowy, naturalny) i 200 g ciepła, ale nie gorąca woda). Mieszać dopóki mąka nie zaczynie się odklejać od ściany. Ciasto przykryć ściereczką by nie wyschło i zostawić na ok. 1 h, aby urosło prawie podwójne. Wyrośnięte ciasto ułożyć na kuchennym blacie lekko posypanym mąką i delikatnie mieszając rozdzielić na 3 części (3 kulki). Rozwałkować 1 kulkę tak, żeby miała ok. 30 cm średnicy. Posmarować rozwałkowany płat ciasta cienko olejem, albo stopionym masłem. Posypać pokruszoną fetą. Rozwałkować 2 kulkę - położyć na pierwszą - olej (masło), feta - tak samo jak 1. Rozwałkować 3 kulkę - położyć na drugą - olej (masło), feta - tak samo jak 2.

    Powstaje coś jak tort, który trzeba pokroić na 16 części. Każdą część (trójkąt) zawinąć zaczynając od szerszego końca - jak rogalik. Zwinięte trójkąty ułożyć w lekko wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą formie do pieczenia, wąską stroną rulonika, (prawie) nie dotykając się. Tak przygotowane ciasto ponownie przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 50 min.

    Po wyrośnięciu smarować pite żółtkiem i wstawić do zimnego piekarnika. Piekarnik przez pierwsze 30 min. musi grzać tylko z dołu na 180°C, potem zwiększyć na 200°C na 20 min., potem z góry i z dołu na 180 - 200°C. Razem ok. 1 h 15 min. Wyjąć z blachy jak ostygnie.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012